Nasz projekt zakłada wspieranie działań, które doprowadzą do stworzenia sieci obwodnic rowerowych na terenie całego kraju. Umożliwi ona swobodne podróżowanie nie tylko po swojej okolicy, ale również na dłuższych trasach. W Polsce nie brakuje już dobrych przykładów, które udowadniają, że wystarczy chcieć, aby takowa obwodnica mogła powstać nie tylko w okolicach metropolii, ale także niewielkich miasteczek. Zapraszamy do zapoznania z poniższymi obwodnicami – na pewno niektóre z nich będą dla Was miłym zaskoczeniem.
Obwodnica rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego

Trasa mierzy prawie 90 km, a średni czas jej pokonania to około 7 godzin. Składa się głównie z dróg asfaltowych oraz rowerowych. To okazja nie tylko na zapoznanie z przepiękną doliną Narwi i obcowanie z naturą. Podczas podróży traficie do słynnego Tykocina, w którym warto zaplanować dłuższy postój na zwiedzanie. Do tego pałacyk Branickich i klasztor w Choroszczy, zerwany most w Krusewie, kładka Śliwno- Waniewo, bociania wieś Pentowo, obiekty architektury wiejskiej i wiele, wiele innych… Kultura Podlasia na wyciągnięcie ręki (albo jak kto woli – roweru)!
Szlak rowerowy „Obwodnica Kowarska”

Kowary to niewielkie miasteczko w województwie dolnośląskim, które zdobyło już niemałą sławę. Szczególnie znana jest wśród miłośników turystyki rowerowej, właśnie dzięki Obwodnicy Kowarskiej. Choć trasa mierzy tylko (albo i aż) 33 kilometry, to nie brakuje na niej wrażeń. Liczne wzniesienia, przejazd w okolicach części uzdrowiskowej, miasteczka Western City, oraz leśniczówki „Jedlinki”. Gdy dołożymy do tego malownicze położenie Kowar, które znajdują się u podnóża Karkonoszy, mamy bardzo przyjemną trasę. Na pewno nikt z uczestników wycieczki nie będzie narzekać na nudę.
Obwodowa Trasa Rowerowa w Rudzie Śląskiej

Kolejny dobry przykład, który udowadnia, że nie trzeba być wielkim miastem, aby pozwolić sobie na ciekawą obwodnicę, promującą miejscowość. Trasa wokół Rudy Śląskiej mierzy około 28 km i powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Na szlaku nie brakuje atrakcji – znajdziecie tu między innymi Hutę Pokój, największą hutę żelaza w Polsce podczas okresu międzywojennego. Na uwagę zasługuje również osiedle Kaufhaus, wybudowane z myślą o pracownikach huty. Należy także wspomnieć o kopalniach Halemba, Bielszowice, terenach leśnych i parkowych, które sprawiają, że ta niedługa, niepozorna trasa staje się wycieczką z prawdziwego zdarzenia.
Nie trzeba wielkich nakładów finansowych, aby stworzyć w swojej okolicy obwodnicę rowerową z prawdziwego zdarzenia. To zachęta do rowerowych wycieczek nie tylko dla mieszkańców, ale również atrakcja i promocja miasta. Warto brać przykład z powyższych realizacji i wprowadzać w życie podobne obwodnice w swojej okolicy – dla chcącego, nic trudnego!