3 obwodnice rowerowe w Polsce, które są przykładem godnym naśladowania

Nasz projekt zakłada wspieranie działań, które doprowadzą do stworzenia sieci obwodnic rowerowych na terenie całego kraju. Umożliwi ona swobodne podróżowanie nie tylko po swojej okolicy, ale również na dłuższych trasach. W Polsce nie brakuje już dobrych przykładów, które udowadniają, że wystarczy chcieć, aby takowa obwodnica mogła powstać nie tylko w okolicach metropolii, ale także niewielkich miasteczek. Zapraszamy do zapoznania z poniższymi obwodnicami – na pewno niektóre z nich będą dla Was miłym zaskoczeniem.

Obwodnica rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego

Trasa mierzy prawie 90 km, a średni czas jej pokonania to około 7 godzin. Składa się głównie z dróg asfaltowych oraz rowerowych. To okazja nie tylko na zapoznanie z przepiękną doliną Narwi i obcowanie z naturą. Podczas podróży traficie do słynnego Tykocina, w którym warto zaplanować dłuższy postój na zwiedzanie. Do tego pałacyk Branickich i klasztor w Choroszczy, zerwany most w Krusewie, kładka Śliwno- Waniewo, bociania wieś Pentowo, obiekty architektury wiejskiej i wiele, wiele innych… Kultura Podlasia na wyciągnięcie ręki (albo jak kto woli – roweru)!

Szlak rowerowy „Obwodnica Kowarska”

Kowary to niewielkie miasteczko w województwie dolnośląskim, które zdobyło już niemałą sławę. Szczególnie znana jest wśród miłośników turystyki rowerowej, właśnie dzięki Obwodnicy Kowarskiej. Choć trasa mierzy tylko (albo i aż) 33 kilometry, to nie brakuje na niej wrażeń. Liczne wzniesienia, przejazd w okolicach części uzdrowiskowej, miasteczka Western City, oraz leśniczówki „Jedlinki”. Gdy dołożymy do tego malownicze położenie Kowar, które znajdują się u podnóża Karkonoszy, mamy bardzo przyjemną trasę. Na pewno nikt z uczestników wycieczki nie będzie narzekać na nudę.

Obwodowa Trasa Rowerowa w Rudzie Śląskiej

Kolejny dobry przykład, który udowadnia, że nie trzeba być wielkim miastem, aby pozwolić sobie na ciekawą obwodnicę, promującą miejscowość. Trasa wokół Rudy Śląskiej mierzy około 28 km i powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Na szlaku nie brakuje atrakcji – znajdziecie tu między innymi Hutę Pokój, największą hutę żelaza w Polsce podczas okresu międzywojennego. Na uwagę zasługuje również osiedle Kaufhaus, wybudowane z myślą o pracownikach huty. Należy także wspomnieć o kopalniach Halemba, Bielszowice, terenach leśnych i parkowych, które sprawiają, że ta niedługa, niepozorna trasa staje się wycieczką z prawdziwego zdarzenia.

Nie trzeba wielkich nakładów finansowych, aby stworzyć w swojej okolicy obwodnicę rowerową z prawdziwego zdarzenia. To zachęta do rowerowych wycieczek nie tylko dla mieszkańców, ale również atrakcja i promocja miasta. Warto brać przykład z powyższych realizacji i wprowadzać w życie podobne obwodnice w swojej okolicy – dla chcącego, nic trudnego!